Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-1 (Τελικό) (Video)

Στο ημίχρονο το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Αστέρα στην Τρίπολη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται 1-0 από το γκολ - πέναλτι (δεν υπήρχε παράβαση) του Φουστέρ.
Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν...
2.500 οπαδούς στο πλευρό τους -ανάμεσα σε αυτούς και τον Βαγγέλη Μαρινάκη.

5' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα του Ριέρα από αριστερά, ο Τοροσίδης παίρνει την κεφαλιά, όμως ο Ντεγκρά με τις γροθιές αποκρούει πάνω στη γραμμή και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ

8' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες των Πειραιωτών συνεργάζονται πολύ ωραία, ο Μιραλάς κάνει και το σουτ απέναντι από τον Ντεγκρά, όμως η μπάλα κοντράρει και φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι

10' Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα κόρνερ είναι 5-0 υπέρ του, ενώ ήδη έχει χάσει και δύο μεγάλες ευκαιρίες

22' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. O Πουλίδο λόγω τραυματισμού πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Αργυρόπουλος.

26' Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Ιμπαγάσα, ο Ντεγκρά χάνει τη μπάλα μέσα από την αγκαλιά του, ο Ριέρα κάνει το σουτ αμέσως, όμως ο πορτιέρο των Αρκάδων διώχνει σε κόρνερ

27' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Φρανκού από πλάγια μπαίνει στην περιοχή, με ωραία ντρίπλα περνάει τον Α. Παπαδόπουλου και προ του Πάρντο δίνει στον Καρέρα, αυτός όμως τακουνάκι δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

29' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Ορόθκο προσπαθεί να σταματήσει με τάκλιν μέσα στην περιοχή τον Φουστέρ, πρώτα βρίσκει μπάλα και μετά ρίχνει κάτω τον Ισπανό

30' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ αναλαμβάνει την εκτέλεση, σημαδεύει το κέντρο και κάνει το 1-0

32' Ο Μαρινάκης που βρίσκεται στην κερκίδα, χωρίς ομπρέλα πλέον, καταχειροκρότησε το γκολ

40' Σουτ του Ριέρα, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια.Οι "ερυθρόλευκοι" δεν πιέζουν τόσο πολύ όσο στην αρχή, ωστόσο έχουν τον έλεγχο του ματς. Πολλά τα λάθη στην άμυνα για τον Αστέρα

44' Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπαστία από πολύ μακριά, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ

45'+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου με έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους των γηπεδούχων προς τον διαιτητή

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

51' Σουτ του Μπαστία μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Πάρντο. Ο Αστέρας έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος

65' Κακό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Ελάχιστες φάσεις και καθόλου θέαμα

67' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Ιμπαγάσα συνεργάζεται πολύ ωραία με τον Φουστέρ, ο τελευταίος βγαίνει τετ α τετ, αλλά πλασάρει ψηλά άουτ

77' Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Ορόθκο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, και η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο.

81' Η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού! Ο Ζαϊρί στην θέση του Μιραλάς

86' Ντεμπούτο του Μανιάτη στον Ολυμπιακό. Πέρασε στην θέση του Φουστέρ

87' Μεγάλη ευκαιρια για τον Ολυμπιακό. Από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Μανιάτης πήρε την κεφαλιά από κοντά, όμως ο Ντεγκρά έδιωξε δύσκολα

93’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί βγαίνει απέναντι από τον Ντεγκρά, κάνει το σουτ, όμως ο πορτιέρο των Αρκάδων διώχνει σε κόρνερ.
90+4’ Τέλος της αναμέτρησης