Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012

Λύγισε στο "χρυσό" σετ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, ενώ έχασε και το "χρυσό" σετ, με συνέπεια να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Challenge Cup.

Μπροστά...
σε 900 θεατές στο "Hadar Yosef National Sports Center", ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-20, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι κατέκτησαν στις λεπτομέρειες το 2ο σετ και πιο εύκολα τα δύο επόμενα, για να οδηγήσουν το ματς στην ψυχοφθόρο διαδικασία του "χρυσού" σετ.

Εκεί, με την ψυχολογία ξεκάθαρα υπέρ τους, οι παίκτες της Μακάμπι επικράτησαν με 15-12 και πήραν το εισιτήριο για τους "8" του Challenge Cup, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τον Ολυμπιακό, που είχε βλέψεις ακόμα και για τελικό.

Τα σετ: 20-25, 26-24, 25-19, 25-21
Το "χρυσό" σετ: 15-12