Δευτέρα 18 Απριλίου 2011

Οι πιο "καυτές" έδρες

Στο κλειστό κλάμπ των μόλις τριών ομάδων στην ιστορία της Α' Εθνικής μέχρι και σήμερα μπήκε πλέον ο Ολυμπιακός με το απόλυτο νικών που σημείωσε εφέτος στην έδρα του (15/15).

Στα 51 χρόνια της Α' Εθνικής, όπου και το δείγμα των ομάδων είναι πολύ περισσότερες, μόλις άλλες δύο μέχρι σήμερα είχαν καταφέρει αυτόν τον άθλο και μάλιστα σε πρωτάθλημα 18 ομάδων.

Ήταν ο μεγάλος Αρης, την περίοδο 1978-79, έναν χρόνο δηλαδή πριν διεκδικήσει το πρωτάθλημα στο μπαράζ του Βόλου από τον Ολυμπιακό.

Τότε οι Θεσσαλονικείς στο “Χαριλάου” (ή “Κλεάνθης Βικελίδης” αν προτιμάτε) είχαν σημειώσει 17 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά “πλήρωσαν” ακριβά την εκτός έδρας παρουσία τους. Με έξι ήττες και έξι ισοπαλίες, λογικά περιορίστηκαν συνολικά στην 3η θέση του πρωταθλήματος πίσω από ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ την χρυσή εποχή του Ντούσαν Μπάγιεβιτς στον πάγκο με τα τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα, την περίοδο 1992-93 έκλεισε το πρωτάθλημα με το απόλυτο, 17/17 νίκες. Μάλιστα με εξαίρεση τις νίκες με 1-0 με Αρη και Εδεσσαϊκό, σε όλα τα άλλα παιχνίδια πετύχαινε μέσο όρο τουλάχιστον τρία γκολ, ακόμα και στα ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός και στην προηγούμενη θητεία του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε πλησιάσει το απόλυτο, αλλά μόλις εξασφάλισε τον τίτλο, έμεινε στην ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε από τη Λάρισα, χάνοντας την ευκαιρία για το 15-0-0.

Εφέτος το πέτυχε, με δυσκολότερο σκόπελο φυσικά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην 23η αγωνιστική όπου οι “πράσινοι” είχαν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία με αποκορύφωμα το ακυρωθέν γκολ του Κατσουράνη (με το σκορ στο 1-1) στο 83'. Ο Τζιμπούρ είχε διαμορφώσει από θέση οφσάιντ το 2-1 στις καθυστερήσεις.

Πολύ δύσκολο ήταν και το ματς με τον Πανσερραϊκό (18η) όπου οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Γεωργιάδη σε δύο λεπτά προηγήθηκαν με 2-1 στο 67' και χρειάστηκαν τα δύο γκολ του Ριέρα (70' και 88') αλλά και του Πάντελιτς (στο 85' έσπασε την ισοπαλία) για να νικήσει τελικά ο Ολυμπιακός με 4-2.

Οι Πειραιώτες πήραν και δύο παιχνίδια με 1-0. Με τον Άρη την 7η αγωνιστική (με γκολ του Ριέρα από τα αποδυτήρια) και με την Ξάνθη την 21η (με γκολ του Φουστέρ στο 45'). Κάπως έτσι οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο κλάμπ των τριών πλέον ομάδων που τελείωσαν ένα πρωτάθλημα μόνο με νίκες.

Από εκεί και πέρα πολλές ομάδες πλησίασαν πολλές φορές ανάλογο κατόρθωμα, αλλά χάλαγε στο… παρά πέντε για μια ισοπαλία, ή ήττα στην έδρα τους.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι και δύο ομάδες της περιφέρειας πέτυχαν κάτι ανάλογο. Στην Λάρισα έδωσε τον τίτλο, αυτό το σερί των 14 νικών και μόλις μιας ισοπαλίας (1-1 με ΠΑΟΚ ) στο “Αλκαζάρ”. Αντίθετα τα Γιάννενα, παρά τις 14 νίκες και 1 ισοπαλία (0-0 με Ηρακλή) που είχαν στην έδρα τους την περίοδο 1975-76 (νικώντας όλους τους μεγάλους) και μάλιστα με συνολικά γκολ 35-5, έμειναν λογικά στην 5η θέση αφού είχαν 5 ισοπαλίες και 9 ήττες εκτός έδρας.

Επίσης τρεις φορές στην ιστορία οι δύο πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος “άγγιξαν” το απόλυτο της έδρας την ίδια σεζόν, χάνοντάς το τελικά για μια ισοπαλία σε 17 παιχνίδια!